Retkivinkkejä

Tahko MTB maastopyörä­tapahtuma

Tahko MTB maastopyörä­tapahtuma

Tahkolla on mainiot maastopyöräilymaastot ja -reitit, jonne pääsee myös Wanhan koulun pihasta siirtymällä 4 km Rahasmäen laavulle. Kuuluisin Tahkon kesätapahtumista on varmasti kesä-heinäkuun vaihteessa järjestettävä Tahko MTB, joka järjestettiin kesällä 2017 jo 19. kerran. Tapahtumaan osallistui lähes 2000 pyöräilijää. Matkavaihtoehtoja löytyy 25 km:n ja 180 km:n väliltä. Meilläkin perinteisesti Wanhan koulun piha täyttyy telttailijoista ja matkailuautoilijoista tapahtuman aikoihin, niin tänäkin vuonna.

Olemme olleet tukemassa tapahtumaa talkootyön kautta jo vuosia, mutta tänä vuonna osallistuimme 25 km:n sarjaan itsekin. Kristiina pyöräili viime kesän kisassa 45 km:n reitin, tälle kesälle lyhyempi sopi paremmin. Reitti on sen verran haastava, että siinä saa maistaa todellista maastopyöräilyä, mutta tälle lyhimmälle matkalle uskaltaa lähteä ilman säännöllistä maastopyörätreeniäkin. Meillä ei esim. tänä kesänä ole ollut tilaisuuksia tehdä maastopyörälenkkejä, ihan perus juoksu- ja työmatkapyöräilykunnolla lähdimme tapahtumaan.

Lähdössä oli mukana paljon myös nuorempaa väkeä, jopa alle 10-vuotiaita vanhempiensa seurassa. Lähtipä kisaan joku polttarisankari jopollakin. Legenda kertoo että 25km reitti on ajettu jopa 1-pyöräisellä.

25 km:n matkalla loputtomalta tuntuva ylämäki alkoi jo pian alkusiirtymien jälkeen. Jos on kuvitellut lähtevänsä pienelle retkiajelulle, luulot otettiin pois heti tässä vaiheessa. Ensimmäinen juomapaikka (Tuulivaara, Nipanen) löytyi tämän kiipeämisen jälkeen huipulta. Tämän jälkeen tarjolla oli hetki aavistuksen tasaisempaa, sitten hurjia kivikkoisia alamäkiä ja kuraista rymyämistäkin. Ja kauniita maisemia.

Myös 25 km reitti huipentui kuuluisaan “El Grande” loppunousuun, joka ei enää säikäyttänyt alkunousulouhikon jälkeen. Viimeiset laskut olivatkin meille jo monin paikoin tuttuja viime talven laskettelumetsäreiteiltä. Kokonaisuutena 25 km oli vaihteleva reitti, jossa löytyy monenlaista maastoa; kokemattomammalle pyöränkantoa vaativaa kivikkoa, mutta myös nautinnollisia ajettavia metsäpolkuja ja vauhdinhurmaa tarjoavia alamäkiä.

Myös omatoimipyöräily muina aikoina on Tahkolla helppoa, koska reitit on hyvin merkitty. Tässä linkki myös Tahko MTB:n reitille »

Wanhan koulun isäntä ja emäntä suosittelee!

 

 

 

Muita retkivinkkejä

Hiihtoretki Aholansaareen

Hiihtoretki Aholansaareen

Mietimme, mikä olisi sopiva kohde perheen pienimpien hiihtoretkikohteeksi ja päätimme lähteä Aholansaareen. Matka alkoi Skimacin vuokraamolta, josta haimme puuttuvat sukset ja saimme ne valmiiksi voideltuina. Tyyli oli perinteinen. Aprikoimme, lähteäkö 5- ja 8-vuotiaiden kanssa ladulle suoraan Skimaciltä vai ajaisimmeko autolla niemen kärkeen, josta on helppo siirtyä jääladulle. Koska hiihtoreissu oli talven ensimmäinen, päätimme lähteä niemen…

Tahko Farmi: Tallitontun farmiseikkailu

Tahko Farmi: Tallitontun farmiseikkailu

Eräänä lauantaiaamuna meitä odotti yllätys. Pojat sanoivat yllättäen että “miksi aina rinteeseen” ja niin oli aika keksiä heille muuta puuhaa. Korviimme oli kantautunut Tahko Farmin Tallitontun seikkailu ja se olikin sopiva 5-vuotissynttäriohjelmaksi päivänsankari-Sulolle & veljille. Saapuessamme farmille meidät vastaanotti kaksi tallitonttua, joilla olikin jo ohjelma meille valmiina. Poikia hieman ihmetytti tonttujen ikä; toinen tontuista ilmoitti…

E-fatbike Tahkolla

E-fatbike Tahkolla

Koska olemme itse innokkaita maastopyöräijöitä, heräsi kiinnostus kokeilla sähköavusteista maastopyörää talvella. Samalla tulisi testattua fatbike, jota sitäkään emme olleet vielä päässeet kokeilemaan. Kuulimme, että Tahko Safareilla on nyt upouusia e-fatbikeja ja tuliterä 6,5 km:n reittikin on saatu juuri valmiiksi. Kunhan jäätilanne sallii, tulee pian avautumaan myös pidempi reilun 20 km:n talvipyöräilyreitti. Lunta on Tahkon maastossa…

Pehkubaarin iltaohjelmaa: lihafondue ja sauna

Pehkubaarin iltaohjelmaa: lihafondue ja sauna

Tätä ei moni tiedä: Pehkubaarin legendaarisen after skin, päivän keiton & lohileipien ja munkkien lisäksi tarjolla on myös Mualiman sauna ja a la carte -ravintola illalla klo 18 jälkeen. Koska kaipasimme vaihtelua, päätimme ottaa tämän testaukseen ja ajelimme suoraan Pehkuun pitkän ajomatkan päätteeksi perjantai-iltana. Lapset olivat innoissaan (ja aikuiset myös). Pehkubaariin on haettu vaikutteita Alpeilta…

Tahkon SuperCorner testissä

Tahkon SuperCorner testissä

Joulukuussa 2017 Tahkolla avattiin se, mikä täältä on meidänkin mielestämme aina puuttunut: sade/pakkaspäivien sisätemmellyspaikka lapsille, SuperCorner. Meillä oli tilaisuus päästä testaamaan paikka jo päivää ennen virallista avaamista.

Patikointimaastot Reittiönharjulla

Patikointimaastot Reittiönharjulla

Koulun pihasta avautuu ainutlaatuiset patikointimaastot. Kävimme syyskuun puolivälissä sieniretkellä Reittiönharjulla ja palasimme sieltä mukanamme pari ämpärillistä rouskuja ja haperoita.

Tahko MTB maastopyörä­tapahtuma

Tahko MTB maastopyörä­tapahtuma

Tahkolla on mainiot maastopyöräilymaastot ja -reitit, jonne pääsee myös Wanhan koulun pihasta siirtymällä 4 km Rahasmäen laavulle. Kuuluisin Tahkon kesätapahtumista on varmasti kesä-heinäkuun vaihteessa järjestettävä Tahko MTB, joka järjestettiin kesällä 2017 jo 19. kerran. Tapahtumaan osallistui lähes 2000 pyöräilijää. Matkavaihtoehtoja löytyy 25 km:n ja 180 km:n väliltä. Meilläkin perinteisesti Wanhan koulun piha täyttyy telttailijoista ja…

Reittiön kylälatu lähtee Wanhan koulun pihasta

Reittiön kylälatu lähtee Wanhan koulun pihasta

Perinteisen ladulle – Reittiön omalle n. 10 km pituiselle kyläladulle – pääsee suoraan koulun pihasta, Varpaisjärventien toiselta puolelta. Latu kiertelee läpi kauniiden maalaismaisemien ja metsien. Reitti Sports Trackerissa: Kuvia matkan varrelta

Länsirinteiltä kätevästi mäkeen

Länsirinteiltä kätevästi mäkeen

Tahkon Länsirinteiden puolelle on Wanhalta koululta vain 6 km ajomatka. Hissien edessä on yleensä reilusti tilaa parkkipaikalla ja autolla pääsee ihan hissien viereen. Länsirinteillä on 11 rinnettä. Ja hissiltä pääsee heittämällä suoraan myös toiselle puolelle. Katso Tahkon rinnekartta tästä. Varsinkin jos ei ole tarvetta mennä vuokraamaan lasketteluvälineitä, Länsirinteiden puolelta on kaikin tavoin helpompaa ja mukavampaa…

Moottorikelkka­reiteille suoraan pihasta

Moottorikelkka­reiteille suoraan pihasta

Wanhan koulun pihasta pääsee suoraan myös Tahkon ympäristön moottorikelkkareiteille.

Top