Lasten kanssa Tahkon huipulle

tahkon huippu

Päätimme lähteä lasten kanssa pikaretkelle lähimaastoon ja valloittaa Tahkon huipun. Wanhalta koululta on autolla matkaa Länsirinteiden puolelle vain n. 6 km. Ajoimme Länsirinteiden risteyksen jälkeen teitä pitkin Panorama Barille, mikä on mahdollista kesäkaudella. Talvikaudella Tahkon huipulle pääsee autolla vain Pehku-baarin kautta. Katsastimme matkalla Tahkon upeita maisemia ja vilkaisimme Panorama-Barin laajennusta, joka oli parhaillaan työn alla. Ohi vilisti toisinaan maastopyöräilijöitä uusia merkittyjä reittejä pitkin, jotka syöksyivät rinteisiin. Rinteissä on mainioita maastopyöräreittejä vauhdikkaampaankin menoon; niitä päätimme tulla testaamaan heti sopivan tilaisuuden tullen.

Tie vei Länsirinteiden puolella sijaitsevalle maisemalaavulle, jossa teimme tulet. Syksyinen maisema oli pilvisellä säällä karun kaunis.

Matkalla harkoittelimme lasten kanssa kartan lukua. Kävelimme Länsirinteet alas, josta saimme jaloille mukavan treenin noustessamme takaisin ylös autolle.

[foogallery id=”557″]