Tiilikkajärven kansallispuisto – Uiton kierto

tahko kansallispuisto

Tiilikkajärven kansallispuisto on melko huonosti tunnettu retkikohde Rautavaaralla. Kohteena kansallispuisto on hieno suomaisemineen ja historioineen.

Lähdimme Nilsiän partiolippukunnan kanssa 7 km:n Uiton kierron lenkille tutustumaan alueeseen ja lasten kanssa leiritulille. Kierrokselle lähdettiin Sammakkotammen parkkipaikalta merkittyä reittiä pitkin. Parkkipaikan osoite on Valtimontie 1095, Rautavaara (kts. alempana reittiohje Wanhalta koululta).

Ensimmäisenä kohteenamme oli Venäjänhiekan uimaranta grillipaikkoineen. Reitti eteni upean ruskaisen metsän keskellä poiketen aina välillä suoalueilla pitkospuita pitkin. Retkellä oli ekaluokkalaisten partiolaisten perheitä; pienimmät kulkivat kantorepuissa ja Sulikka 3v kulki mukana reippaasti omin jaloin.

Venäjänhiekalle saapuessamme isommat partiolaiset olivat tehneet meille jo tulet valmiiksi. Aluksi paistoimme makkarat, jonka jälkeen pikkupartiolaiset saivat etsiä metsään piilotetut karkkipussit. Lapset olivatkin jostain syystä erityisen motivoituneita aarteenetsintään. Sokerista lasten saamalla virtapiikillä jatkoimme pian matkaa Uiton kämpälle. Ylitimme upeita siltoja ja kämpällä tankkasimme kaivovettä. Kaivoveden laatu oli luokiteltu ”ei juomakelpoiseksi”, joten matkaan kannattaa ottaa omaa vettä mukaan. Byrokratiaa uhmaten joimme vettä kiellosta huolimatta, eikä siitä tullut meille mitään oireita/seuraamuksia.

Uiton kämpältä jatkoimme järven toiselta puolelta kulkevaa reittiä takaisin päin, jonka varrella oli entistä upeampia suomaisemia. Reitti kulki pääasiassa pitkospuita pitkin läpi ison suon, aina välillä ylitettiin pieniä metsäsaarekkeita suon keskellä.

Reitin piti olla 7km pitkä, mutta gps-seurantamme näytti 10,6km, mikä olikin 3-vuotiaalle aika kova rykäisy 🙂 Loppumatkasta alkoi kuulua pientä kriittistä palautetta matkan pituudesta, mutta urheasti taivalsimme reitin loppuun asti pienten huilitaukojen avulla.

Kotimatkalla nukkuivat kaikki muut paitsi kuski.

Suosittelemme Uiton kiertoa kokopäiväretken kohteeksi. Muistakaa ottaa mukaan riittävästi vettä ja eväitä. Ja kamera 🙂

Retken jälkeen Wanhan koulun paljussa oli kiva rentoutua.

Kuvia retkestä

[foogallery id=”526″]