Retkivinkkejä

Tahko Farmi: Tallitontun farmiseikkailu

Eräänä lauantaiaamuna meitä odotti yllätys. Pojat sanoivat yllättäen että “miksi aina rinteeseen” ja niin oli aika keksiä heille muuta puuhaa. Korviimme oli kantautunut Tahko Farmin Tallitontun seikkailu ja se olikin sopiva 5-vuotissynttäriohjelmaksi päivänsankari-Sulolle & veljille.

Saapuessamme farmille meidät vastaanotti kaksi tallitonttua, joilla olikin jo ohjelma meille valmiina. Poikia hieman ihmetytti tonttujen ikä; toinen tontuista ilmoitti olevansa 300- ja toinen 351 -vuotias. Sulo ilmoitti tontuille olevansa nyt 5-vuotias. Jengiimme kuului siis Sulon lisäksi Aapo 8-v ja Emil 8-v. Ja vahvistuksena joukossamme oli Linnea 12-v.

Rekiajelulle

Seikkailu alkoi Pehtoori-hevosen noudolla aitauksesta ja valmistelulla reen eteen. Kävimme läpi hevosen rekivarustuksen ja valjastimme sen. Tutuksi tulivat niin länget kuin rahkeetkin. Tämän jälkeen läksimme rekiajelulle.

Ratsastus

Rekiajelu oli mukavaa ja seuraavaksi luvassa oli talutusratsastusta. Ennen ratsastusta hevonen harjattiin ja satuloitiin; sitten vaan hevosen selkään.

Mönkijät

Kylläpä tuli pojille hymy huuleen kun seuraavaksi siirryimmekin ajamaan mönkijöillä radalle. Ohjaajakokouksen jälkeen pojat laittoivat lintassa menemään ja välillä käytiin penkassakin.

Eläinten ruokinta

Ajelun jälkeen siirryttiin sisälle tutustumaan eläimiin ja niitä olikin monenlaisia, suosikkieläimiä olivat kaniinit. Myös Pipsa-possu kiinnosti kovasti. Eläimiin tutustumisen jälkeen pidettiin pieni mehutauko ja siirryttiin tekemään ja hakemaan eläimille evästä. Lapset saivat hakea kottikärryillä heiniä ja “eläinten keittiössä” opeteltiin annostelemaan ja valmistamaan kullekin eläinlajille sopivia sapuskoita. Ja sitten lapset saivat itse ruokkia eläimet.

Koko ohjelma kesti 3 tuntia ja olipa siinä kaupunkilaispojille ihmetystä. Tallitontun ohjelma sopii itsenäisesti 7-14 vuotiaille tytöille ja pojille, siinä kerkeää vanhempi vaikka hiihtolenkille tai rinteeseen. Pienemmille on hyvä olla vanhempi mukana. Ulkona ollaan paljon ja sisälläkin on melko viileää talvella, joten vaatetusta kannattaa laittaa reilusti sään mukaan. Kaikenkaikkiaan mainiota!

Ajo-ohjeet

Tahko Farmi sijaitsee Tahko päätietien Sääskiniementien varrella tien loppupäässä. Tahkofarmin risteys on 600 m toisen eli SPAn kohdalla olevan liikenneympyrän jälkeen ja kääntyy vasemmalle Koivulantielle. Risteys on viitoitettu, seuraa viittoja.

Osoite Koivulantie 2 B,  Tahkovuori
puh +358 45 111 0060

Avoinna ma – la klo 10 – 17 ja su klo 10 – 13

Lue täältä Tahko Farmin palveluista lisää: tahkofarmi.fi

Muita retkivinkkejä

Hiihtoretki Aholansaareen

Hiihtoretki Aholansaareen

Mietimme, mikä olisi sopiva kohde perheen pienimpien hiihtoretkikohteeksi ja päätimme lähteä Aholansaareen. Matka alkoi Skimacin vuokraamolta, josta haimme puuttuvat sukset ja saimme ne valmiiksi voideltuina. Tyyli oli perinteinen. Aprikoimme, lähteäkö 5- ja 8-vuotiaiden kanssa ladulle suoraan Skimaciltä vai ajaisimmeko autolla niemen kärkeen, josta on helppo siirtyä jääladulle. Koska hiihtoreissu oli talven ensimmäinen, päätimme lähteä niemen…

Tahko Farmi: Tallitontun farmiseikkailu

Tahko Farmi: Tallitontun farmiseikkailu

Eräänä lauantaiaamuna meitä odotti yllätys. Pojat sanoivat yllättäen että “miksi aina rinteeseen” ja niin oli aika keksiä heille muuta puuhaa. Korviimme oli kantautunut Tahko Farmin Tallitontun seikkailu ja se olikin sopiva 5-vuotissynttäriohjelmaksi päivänsankari-Sulolle & veljille. Saapuessamme farmille meidät vastaanotti kaksi tallitonttua, joilla olikin jo ohjelma meille valmiina. Poikia hieman ihmetytti tonttujen ikä; toinen tontuista ilmoitti…

E-fatbike Tahkolla

E-fatbike Tahkolla

Koska olemme itse innokkaita maastopyöräijöitä, heräsi kiinnostus kokeilla sähköavusteista maastopyörää talvella. Samalla tulisi testattua fatbike, jota sitäkään emme olleet vielä päässeet kokeilemaan. Kuulimme, että Tahko Safareilla on nyt upouusia e-fatbikeja ja tuliterä 6,5 km:n reittikin on saatu juuri valmiiksi. Kunhan jäätilanne sallii, tulee pian avautumaan myös pidempi reilun 20 km:n talvipyöräilyreitti. Lunta on Tahkon maastossa…

Pehkubaarin iltaohjelmaa: lihafondue ja sauna

Pehkubaarin iltaohjelmaa: lihafondue ja sauna

Tätä ei moni tiedä: Pehkubaarin legendaarisen after skin, päivän keiton & lohileipien ja munkkien lisäksi tarjolla on myös Mualiman sauna ja a la carte -ravintola illalla klo 18 jälkeen. Koska kaipasimme vaihtelua, päätimme ottaa tämän testaukseen ja ajelimme suoraan Pehkuun pitkän ajomatkan päätteeksi perjantai-iltana. Lapset olivat innoissaan (ja aikuiset myös). Pehkubaariin on haettu vaikutteita Alpeilta…

Tahkon SuperCorner testissä

Tahkon SuperCorner testissä

Joulukuussa 2017 Tahkolla avattiin se, mikä täältä on meidänkin mielestämme aina puuttunut: sade/pakkaspäivien sisätemmellyspaikka lapsille, SuperCorner. Meillä oli tilaisuus päästä testaamaan paikka jo päivää ennen virallista avaamista.

Patikointimaastot Reittiönharjulla

Patikointimaastot Reittiönharjulla

Koulun pihasta avautuu ainutlaatuiset patikointimaastot. Kävimme syyskuun puolivälissä sieniretkellä Reittiönharjulla ja palasimme sieltä mukanamme pari ämpärillistä rouskuja ja haperoita.

Tahko MTB maastopyörä­tapahtuma

Tahko MTB maastopyörä­tapahtuma

Tahkolla on mainiot maastopyöräilymaastot ja -reitit, jonne pääsee myös Wanhan koulun pihasta siirtymällä 4 km Rahasmäen laavulle. Kuuluisin Tahkon kesätapahtumista on varmasti kesä-heinäkuun vaihteessa järjestettävä Tahko MTB, joka järjestettiin kesällä 2017 jo 19. kerran. Tapahtumaan osallistui lähes 2000 pyöräilijää. Matkavaihtoehtoja löytyy 25 km:n ja 180 km:n väliltä. Meilläkin perinteisesti Wanhan koulun piha täyttyy telttailijoista ja…

Reittiön kylälatu lähtee Wanhan koulun pihasta

Reittiön kylälatu lähtee Wanhan koulun pihasta

Perinteisen ladulle – Reittiön omalle n. 10 km pituiselle kyläladulle – pääsee suoraan koulun pihasta, Varpaisjärventien toiselta puolelta. Latu kiertelee läpi kauniiden maalaismaisemien ja metsien. Reitti Sports Trackerissa: Kuvia matkan varrelta

Länsirinteiltä kätevästi mäkeen

Länsirinteiltä kätevästi mäkeen

Tahkon Länsirinteiden puolelle on Wanhalta koululta vain 6 km ajomatka. Hissien edessä on yleensä reilusti tilaa parkkipaikalla ja autolla pääsee ihan hissien viereen. Länsirinteillä on 11 rinnettä. Ja hissiltä pääsee heittämällä suoraan myös toiselle puolelle. Katso Tahkon rinnekartta tästä. Varsinkin jos ei ole tarvetta mennä vuokraamaan lasketteluvälineitä, Länsirinteiden puolelta on kaikin tavoin helpompaa ja mukavampaa…

Moottorikelkka­reiteille suoraan pihasta

Moottorikelkka­reiteille suoraan pihasta

Wanhan koulun pihasta pääsee suoraan myös Tahkon ympäristön moottorikelkkareiteille.

Top